Střední škola prof. Zdeňka Matějčka, Ostrava-Poruba, p.o. vyslala v rámci projektu Erasmus+ od 12.9.2020 do 26.9.2020 celkem 24 žáků třetích ročníků oborů Kuchař-číšník, Pekař, Cukrář a čtvrtých ročníků oborů Hotelnictví a turismu a Sociální činnost na pracovně poznávací stáž do italského přímořského letoviska Milano Marittima. V období od července do října se vydala v rámci projektu také jedna čerstvá absolventka oboru Kuchař-Číšník na dlouhodobou pracovní stáž do hotelu na Sardinii.

Žáci gastronomických oborů pracovali v hotelové kuchyni a restauraci, kde se učili vyrábět tradiční italské dezerty a pečivo, vařili hotelové menu a obsluhovali klienty v hotelové restauraci. Dále se účastnili seminářů a prezentací na témata středomořské diety, přípravy pizzy, chleba a domácích těstovin, zpracování středomořských ryb a surovin a baristického kurzu.

Žáci sociálního oboru se zúčastňovali seminářů k opatřením zavedených v Itálii v důsledku COVID-19, vypracovávali a prezentovali moderní aktivizační metody pro seniory a seznamovali se s možnostmi využití středomořské kuchyně k přípravě dietního režimu pro klienty domova seniorů.

Během stáže byl pro žáky přichystán také bohatý program objevování italské kultury, kdy se účastnili poznávacích zájezdů do historických center okolních měst, zábavního parku, rodinné výrobny těstovin, pražírny kávy či octárny.

Účastníci budou své stáže prezentovat širší veřejnosti na dnech otevřených dveří školy ve dnech 4.12. 2020 od 8:30-17:00 a 5.12.2020 od 8:30 do 12:00.

Mgr. Michal Urban, koordinátor projektu