Informace

Studium

SkolSpec.cz / PK cizích jazyků 2013-2014

PK cizích jazyků 2013-2014


Akce PK cizích jazyků ve šk. roce 2013/2014


ZAHRANIČNÍ VZDĚLÁVACÍ STÁŽE

Vyučující PK NEJ a PK ANJ se zúčastňují vzdělávacích stáží v zahraničí. V tomto školním roce byla uskutečněna stáž ve Švýcarsku - Curychu a ve Skotsku - Edinburghu.

21. 10. 2013

STARÁ DOBRÁ ANGLIE

Na konci září žáci Střední školy Zdeňka Matějčka v Ostravě – Porubě vyrazili na tradiční sedmidenní výlet do Londýna. Snažíme se tyto pobyty pořádat každé dva roky, aby co nejvíce studentů maturitních oborů stihlo navštívit tuto metropoli a místa, o kterých budou později vyprávět u maturitní zkoušky z anglického jazyka. Studenti si také mohou přímo „v terénu“ vyzkoušet své jazykové schopnosti.
Jako obvykle zájezd organizuje vyučující angličtiny PaedDr. Šárka Effenbergerová (s podporou vedení školy).
Vyrazili jsme ze dvora školy autobusem spolu s žáky střední školy z Havířova. Tím pádem byla cesta veselejší, žáci rychle našli společnou řeč a kluci se během cesty neustále starali o zábavu.
V pozdních nočních hodinách jsme se nalodili na trajekt ve francouzském Doveru a dále jsme se plavili přes kanál La Manche. Nad ránem nás uvítal pohled na bílé skály jižního pobřeží Anglie. Naše cesta pokračovala dále do hlavního města Londýna. V brzkých ranních hodinách jsme dorazili do Greewichského parku, kde kromě nás pobíhali už jen sportovní nadšenci a veverky. Po hromadném focení u nultého poledníku jsme vyrazili pěšky k řece Temži. Odtamtud pak výletní lodí přímo do historického centra Londýna. Z řeky je na město zvláštní a netradiční pohled. Zvlášť zajímavé bylo, když jsme proplouvali pod nádherným Tower Bridge. Hned vedle mostu jsme měli možnost si prohlédnout hlavní historickou památku Londýna. Tower s obrovskou sbírkou historických zbraní a především královských klenotů. Tento den jsme důkladně prošli centrum města, kde jsme viděli Shakespearovo divadlo Globe a galerii moderního umění TateModern. Večer jsme vyrazili autobusem za město, kde na naše studenty čekaly hostitelské rodiny, které je rozvezly do svých domovů a nakrmily tradiční anglickou večeří. Po tak namáhavé cestě a nabitém programu se nám na pravých vysokých typicky anglických matracích příjemně usínalo.
Ráno jsme mohli pokračovat v poznávání krás Londýna. Prošli jsme se po novém mostě Millenium, viděli jsme budovu Britského parlamentu se slavnou věží Big Ben, Westminsterské opatství , Buckhinghamský palác – oficiální rezidenci královny Alžběty II., náměstí Piccadily, Čínskou čtvrť, Trafalgarské náměstí, Covent Garden a večer, stejně jako předchozí den, jsme se vydali do našich náhradních domovů s vidinou zaslouženého odpočinku.
V příštích dnech jsme se věnovali vzdělávání v Přírodovědném a Vědecko-technickém muzeu. Tato muzea lákají možností vyzkoušet si , jak fungují různé fyzikální zákony a přírodní jevy. Také jsme navštívili další památky, jako je např. Katedrála sv.Pavla nebo muzeum peněz v Anglické bance, kde jsme si mohli potěžkat zlatou cihlu za 1 000 000 liber.
Zajímavé výlety byly i mimo Londýn. Navštívili jsme město Windsor, kde jsme měli možnost prohlédnout si královský hrad. V Oxfordu jsme zase pro změnu viděli nejstarší univerzitu v Anglii a mohli obdivovat středověkou architekturu tohoto města. Zajímavá byla i místa známá z filmu o Harrym Potterovi.
Poslední den našeho pobytu v Londýně jsme měli konečně půl dne volna a mohli tak trávit čas podle svého. Větší skupina studentů se vydala metrem na slavné Camdenské trhy, kde si nakoupili suvenýry a dárky.
Večer jsme se s Anglií rozloučili a průjezdem e urotunelem zamířili zpět ke svým domovům. Počasí nám přálo celou dobu a dobrá nálada nás neopouštěla ani při nekonečném čekání v dopravních zácpách.
Z výletu si odnášíme mnoho zážitků a fotografií, které nám pomohou nejen u maturitní zkoušky, ale zůstanou i v našich vzpomínkách.
Alexej Jesenovskij19. 10. 2014

DEN JAZYKŮ

18. října se žáci naší školy zúčastnili v rámcích Dne jazyků filmového představení v originálním znění. Vždy kvalitní filmy vybírá kolegyně Mgr.Témová.
Tento rok nám byl nabídnut film Diana (Diana, Princess of Wales), natočený v roce 2013 režisérem Oliverem Hirschbiegelem podle knihy Kate Snellové. Hlavní roli princezny ztvárnila britská herečka Naomi Watts.
Film není klasickým životopisem, zaměřuje se na poslední dva roky života Diany. Tehdy opustila královskou rodinu a tísnivý život v Buckinghamském paláci. Šlo o léta naplněná novou chutí žít, neúnavnou charitativní prací a milostným vztahem, ve který již ani nedoufala. Tvůrci chtěli vylíčit Dianin život co nejvěrněji. Snímek vychází z autentických materiálů, konzultací s odborníky a osobami, které se s ní setkaly. Pochopitelně je částečně smyšlený, protože tvůrci filmu nebyli zasvěceni do toho, co se dělo za „zavřenými“ dveřmi.
Studenti byli spokojení a těší se na další společnou návštěvu kina.
Alexej Jesenovskij
 Kontaktní formulář

Jméno:
E-mail:
Telefon:
Předmět:
Text:
ověřovací obrázek
Ověřovací řetězec:
Odesláním zprávy dáváte Střední škole prof. Zdeňka Matějčka, Ostrava - Poruba, souhlas se zpracováním
osobních údajů.
(povinné položky jsou označeny hvězdičkou, uvádějte pravdivé údaje)

logo msk
logo_prisp_organizace_MSK
logo MSMT
ramps_png
SINEC logo

Menu zápatí