SŠ prof. Zdeňka Matějčka, Ostrava-Poruba, příspěvková organizace
  • Naše škola vzdělává žáky zdravé i žáky se speciálními vzdělávacími potřebami v plném rozsahu. K nim patří žáci se zdravotním postižením, se zdravotním znevýhodněním a sociálním znevýhodněním (žáci ze znevýhodněného sociokulturního prostředí).
  • Střední škola, jako právnická osoba, sdružuje střední školu, domov mládeže a školní jídelnu.
  • Areál školy je umístěn na okraji města v dobré dostupnosti hromadné dopravy. Je komplexem plně bezbariérových objektů a zařízení s vybavením pro teoretické a praktické vzdělávání, odborný výcvik a výchovu mimo vyučování, kterou tvoří domov mládeže a sportovní areál. Ke sportovnímu areálu patří dvě tělocvičny, posilovna, plavecký bazén a hřiště na plážový volejbal.
  • K vybavení školy patří nejen kmenové učebny, ale také odborné učebny pro výuku informačních a komunikačních technologií, pro výuky psaní na počítači, gastronomické učebny, učebny pro výuku cizích jazyků, školní restaurace, školní cukrárna, přednáškový sál a odborné dílny.
  • Pro žáky máme připravenou pestrou nabídku oborů středního vzdělání, oborů středního vzdělání s výučním listem a oborů středního vzdělání s maturitní zkouškou v denní i dálkové formě vzdělávání. Žákům se speciálními vzdělávacími potřebami nabízíme bezplatné užívání speciálních učebnic, speciálních didaktických a kompenzačních pomůcek. Pro všechny žáky školy a jejich zákonné zástupce škola zřídila v roce 2006 školní poradenské pracoviště, které tvoří školní psycholog, speciální pedagogové, výchovné poradkyně a školní metodik prevence.
  • V oblasti sociálního znevýhodnění věnuje škola pozornost rozšíření nabídky oborů středního vzdělání a středního vzdělání s maturitní zkouškou také pro příslušníky etnických skupin a příslušníky národnostních menšin v denní i dálkové formě vzdělávání, což patří mezi priority Moravskoslezského kraje v oblasti vzdělávání. Na základě doporučení školského poradenského zařízení a se souhlasem zřizovatele škola zřizuje funkce asistenta pedagoga.
  • Vzdělávání je organizováno v běžných třídách, do kterých formou individuální integrace zařazujeme maximálně pět žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, a ve třídách speciálních, ve kterých se vzdělává nižší počet žáků, zejména s těžším stupněm postižení.
  • Žáci, zaměstnanci a cizí strávníci se stravují ve školní jídelně. Školní kuchyně, rekonstruovaná v roce 2002, odpovídá platným hygienickým normám a slouží zároveň jako pracoviště odborného výcviku. Žákům a zaměstnancům je také k dispozici školní bufet.
  • Pro zájemce o kulturní činnost jsou k dispozici klubovny, školní knihovna a čítárna.
  • Škola také zajišťuje další služby pro veřejnost jako například společenské akce a rodinné oslavy ve školní restauraci, odborné konference a přednášky v přednáškovém sále, rekvalifikační kurzy ve spolupráci s úřady práce, prodej zahradnických a cukrářských výrobků, aranžování květin.

Veškerou svou činností usiluje naše střední škola o to, aby se stala moderním centrem vzdělávání žáků zdravých a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami.

Podstránky: